Mít jiné rodiče, kde já teď mohla být!

20. 06. 2016 0:00:00
Slavná zpěvačka s akordeonem? Vrcholová sportovkyně? Mít jiné rodiče - kde já teď mohla být! Proč nás naši rodiče nepodporovali? A je dnešní superpodpora rodičů dobrá? Dokážou dnešní děti vůbec samy za něco bojovat? Jsou k něčemu?

Stanou se hvězdami nebo zapadlými světélky? A jací jsme my, jako rodiče? Dokážeme je podporovat, najít to, v čem jsou dobré a dát jim důvěru? Nebo je srazíme na kolena dřív, než něco zkusí?

Dívám se na blonďatého chlapce, který se po chodbě školy prohání s hokejkou a florbalovým míčkem, je reprezentant ve fotbalovém družstvu, hraje 1. ligu. Je dobrý i v běhu, skoku, při florbalu... Vyhrává, kde může. Už měl asi 3 krát zlomenou nohu, jednou přetržený sval, natažené šlachy a kdoví co ještě. Je mu 9 let. Rodiče ho přihlásili na fotbal, když mu byly asi 4.

Jiný chlapec – 10 let, vypadá neohrabaně, dokonce má nadváhu, nevypadá, že by žil sportem, ale prý si ho vyžádali ze sportovní školy, asi je v hokeji fakt borec. Do hokejového klubu ho přihlásil jeho otec, když mu byly 3. Sotva na bruslích uměl stát. Když něco děláte 7 let, jste v tom dobří, i když vás to třeba nebaví.

Štíhlá holčina s vlasy padajícími na ramena, maminka jí obětavě vozí už dobrých 5 let dvakrát týdně na tréninky gymnastiky 20 km daleko. Dívenka má každý měsíc novou medaili ze soutěže a nyní pojede reprezentovat republiku. Má být na co hrdá.

Hledám po chodbě dál, dvanáctiletá dívka, podle vizáže a tenkého tělíčka si říkám: tak tohle dítě nemůže v ničem vynikat. Když ale zasedne ke klavíru a prsty se jí rozběhnou po klávesách, vydechnu, jak je její hra virtuózní. Hraje od malička a maminka nad ní stála u klavíru denně celé hodiny. Hraje obtížné skladby a zvládá je bravurně. Není divu, že vyhrává soutěže kdekoli, kam jí rodiče dovezou.

Jiné místo, jiná země. Soutěž v hledání talentů. Na pódium přivádějí rodiče 12ti letou dívenku. Bude zpívat a hrát svou vlastní skladbu. Dívenka začíná zpívat, hlas má neskutečný - čistý, nádherně podbarvený, dokáže obsáhnout obrovský rozsah, za text písně by se nemusel stydět žádný moderní zpěvák či zpěvačka. Dívka zaslouženě sklízí obrovský aplaus. Rodiče i sestra dívky září. Prožívají radost s ní.

Sedím a žasnu. Sedím, a je mi to trochu líto. Jsem Husákovo dítě, dítě z normalizační školy, dítě ze socialismu. Jiné doby. Začala jsem skládat básně a psát texty písní jako osmiletá. Napsala jsem jich neskutečné množství. Možná, že za nic nestály, možná že občas mezi nimi byla perla. Ale kdo ví. Přála jsem si hrát na akordeon. Nikdo mne ale nikdy jako dítě nepodpořil, nevzal mne někam, kde bych mohla svoje vlohy ukázat, zúročit, rozvinout.

Milovala jsem vodu. Přála jsem si ve vodě strávit zbytek svého života. Nikdo mne ale nenaučil plavat. A tak jsem všude byla za toho nešiku. Uměla jsem výborně běhat. Při soutěži s jinými školami jsem bývala těsně za dětmi ze sportovních škol. Trénovanými dětmi. Nikdo mne ale nikdy nevzal do sportovního kroužku, nenašel mi trenéra, nevěnoval se mi.

Bavila mne příroda, pokusy, objevování. Ale nebylo mi dovoleno chodit na přírodovědný kroužek. Mým rodičům bylo všechno jedno. Po čem toužím, co mi jde, co mne baví. Nikdo mne nepodporoval a vše co dnes umím, vím a zvládám, jsem si doslova „vypotila“ a „vydobila“. Nikdo mi nepodal pomocnou ruku, nikdo mne nevedl, nemetl mi cestu (ne, o to bych nestála), dokonce se neobtěžoval mi cestu ani ukázat. A dítě se samo těžko někde prosadí. Bez podpory okolí to prostě nedokáže. (A neříkejte že ano, zvlášť, když kroužky stojí takové prachy.)

Kdyby mne vzali do běžeckého klubu, soutěžila bych dnes po boku Evy Vrabcové Nývltové, kdyby mne tehdy přihlásili do literárních soutěží, o vydání mých sbírek by se dnes prali vydavatelé nebo bych psala texty písní pro slavné zpěváky. Já vím, že přeháním, ale prostě si myslím, že když se dítěti pomůže a důvěřuje, může dokázat neskutečné. Může být dobré, a když k tomu přidá svou snahu a píli, může být hvězdou. Z dítěte, které nemá hudební sluch, nebude klavírní mistr, ale z průměrného dítěte, které má nějaké hudební vlohy, může být obstojný klavírista.

Nemyslím si, že je dobře dětem zvolit to, v čem budou nejlepší už ve 4 letech, kdy samy ještě nemohou vědět, kam je to táhne (až na výjimky), nebo je zatížit tréninky v dětství tak, že to není zdravé, ale v mladším školním věku je podpořit v tom, co je baví, mi přijde jako smysl rodičovství. Věřím, že v každém jsou pro něco skryté vlohy. Nemusí to být sport, zpěv, malování, může to být empatie, smysl pro humor, manuální zručnost... My už své vlohy asi nestihneme rozvinout. Ale můžeme pomoci svým dětem rozvinout ty jejich. Možná budou jiné než naše sny, ale jen pokud budou jejich, budou v nich moci být dokonalí a neskutečně dobří.

Dřív rodiče dítě nutili třeba do houslí se slovy: „Jednou mi za to budeš vděčný.“ Nemůžu slíbit, že nám za to, co pro ně děláme, jednou budou naše děti vděčné, ale je lépe, aby nám vyčítaly, že jsme je přinutili něco zkusit, něco dokázat, než když nám budou vytýkat, že jsme pro ně nic neudělali. Dejme jim v životě šanci. Každý totiž může být hvězdou. Aspoň pro svou rodinu, pro své okolí. A je krásné být u toho, když se zrodí o hvězdu či o květinu víc!

Autor: Irena Materna | pondělí 20.6.2016 0:00 | karma článku: 8.67 | přečteno: 174x

Další články blogera

Irena Materna

Tak nám zastřeli Karla aneb Gottománie

Vstávání brzy ráno. Hodiny ve frontě kvůli položení kytičky. Slzy dojetí, vzpomínky tak růžové, že se až nechce věřit, že by takový člověk existoval. Davy. Svíčky a květiny. Vyhledávání slov „vdova Ivana“ na internetu.

14.10.2019 v 12:43 | Karma článku: 43.53 | Přečteno: 8873 | Diskuse

Irena Materna

Běž, Gréto, běž! nebo spíš Táhni, Gréto, táhni!

Gréta Thunberg. Špatně se to skloňuje, přesto je to nejskloňovanější jméno v roce 2019. Gréta se prostě řeší. Jaký projev předvedla v OSN? Nebyl moc hysterický?Jak ekologická byla cesta Gréty do USA?

30.9.2019 v 11:42 | Karma článku: 18.51 | Přečteno: 1953 | Diskuse

Irena Materna

I Quasimodo by zaplakal

Katedrála Notre Dame v Paříži hoří! Nemohu tomu uvěřit, tak jako většina lidí západního světa. Politici z různých zemí vyjadřují svou lítost, francouzský premiér ruší schůzky, hasiči se snaží hasit a lidé v ulicích pláčou.

15.4.2019 v 22:32 | Karma článku: 25.65 | Přečteno: 869 | Diskuse

Irena Materna

Fakt musíme u doktora čekat hodiny?

Moderní doba. Chytré telefony. Nákupy jedním kliknutím. Rezervace divadla po internetu. Rychlovlaky s odjezdem na vteřiny. Přesné GPS systémy. Žádná sekunda nazmar! A pak buch spadnete do reality. Kde? V čekárně u doktora.

10.4.2019 v 13:13 | Karma článku: 45.12 | Přečteno: 8018 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Aghová

Hledejme smysl řádu a pořádku, nikoliv spory.

Když se běžný občan, který má každodenní starosti začte do zpráv na Internetu, nabývá dojmu, že všechno nějak selhává a také nabývá dojmu, že nemůže nic ovlivnit, protože nevidí cestu.

24.10.2019 v 1:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

President, který přestává být schopen výkonu funkce

Zdravotní stav presidenta Miloše Zemana není dobrý. To vidí i malé dítě! Hrad i sám Zeman nás však s úsměvem na tváři chlácholí, že je všechno v pořádku. Opravdu si Zeman myslí, že jsme hloupí? Že neprokoukneme lži?

23.10.2019 v 21:33 | Karma článku: 18.76 | Přečteno: 501 | Diskuse

Marek Trizuljak

Za nacistů se lidé měli lépe ???

Tak jasně, žejo. Nacisté si půjčili peníze kde mohli a nalili je do výroby, lidé pracovali ve zbrojovkách, měli dobré platy, řadu výhod a německá ekonomika byla ve třicátých letech považována za téměř "zázrak".

23.10.2019 v 21:23 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jan Dvořák

Zveřejnění zdravotní dokumentace není jen tak...

Někdo by rád porozuměl ptačímu nářečí - jako v mládí náš nejslavnější zpěvák -, jiný by zase chtěl (sakra) už konečně rozumět vlastní manželce, a další – ale co takhle vědět, o čem si povídají dvě obyčejné fixky?

23.10.2019 v 20:16 | Karma článku: 6.58 | Přečteno: 188 | Diskuse

Jiří Turner

Zemane, už se za tebe modlí i Halík!

Podezírám ho sice, odpadlíka jednoho, že se modlí více za nás, kteří se na to prezidentování musíme koukat, než za aktéra výkonu té funkce, ale obecně to svědčí o tom, že pomalu přichází čas velkého smíření.

23.10.2019 v 15:23 | Karma článku: 23.39 | Přečteno: 734 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2742

Pozorovatel světa kolem sebe, stále žasnoucí, stále s něčím nespokojený, stále hledající "to pravé ořechové". Taky mamina, turistka, sběratelka citátů a mnoho dalšího.

Najdete na iDNES.cz